PROGRAMUL DE EDUCAŢIE, BURSE, UCENICIE ŞI ANTREPRENORIATUL TINERILOR, ÎN ROMÂNIA

             

Aplicant- LICEUL TEHNOLOGIC SPECIAL “BEETHOVEN” CRAIOVA

 

Agent economic partenerTopserv Motors SRL

 

Partener din Norvegia - scoala Mosjøen Videregående Skole.

 

Titlul proiectului: Invatamant VET la standarde scandinave pentru elevii cu dizabilitati din Romania

 
        • Scopul principal al proiectului este acela de a imbunatatii activitatea de instruire practica a elevilor cu dizabilitati ce se formeaza in domenii VET, in cadrul stagiilor practice la agentii economici nationali, prin intermediul unei vizite de studiu realizate de factorii implicati la scoala VET norvegiana Mosjøen Videregående Skole.
 
        • Obiective ale proiectului: - dezvoltarea competentelor, abilitatilor de management insitutional/al clasei/atelierului care sa conduca la organizarea pentru elevii VET cu dizabilitati, a unor stagii de practica moderne - intelegerea de catre participantii la vizita, a modelelor prezentate si stabilirea unei set al acestora ce urmeaza sa fie implementat si promovat in liceul beneficiar si in alte scoli similare(existenta in forma unui document). - constientizarea populatiei scolare de necesitatea eficientizarii stagiilor practice de specialitate.
 
        • Pentru a se atinge obiectivele proiectului se va realiza o vizita de studiu in Norvegia. La vizita vor vor participa: 7 cadre didactice din domeniul VET direct implicate in stagiile de practica ale scolii beneficiare, 3 reprezentanti ai elevilor scolii si 2 reprezentanti ai agentului economic partener ce sunt direct implicati in realizarea stagiilor practice ale elevilor scolii aplicante.
 
 
Vizita de studiu in Norvegia s-a derulat in perioada 28-31 Ianuarie 2020 la organizatia de primire:MOSJØEN VIDEREGÅENDE SKOLE. La vizita de studiu au participat din partea Liceului Tehnologic Special “Beethoven” Craiova 8 cadre didactice VET si din partea agentului economic S.C Topserv Motors SRL 2 reprezentanti.
  • Ziua 1 – Marti, 28 Ianuarie
Bun venit / scopul vizitei. Prezentarea liceului MosjøenVideregåendeskole, sistemul de învățământ din Norvegia cu privire la educația profesională. Prezentarea agendei vizitei de studiu. Intalnire si instruire cu conducerea și personalul din Mosjøenvgs,avand ca tema :Integrarea elevilor cu nevoi speciale.
  • Ziua 2 - Miercuri 29 Ianuarie
Introducere- departamentul de nevoi speciale. Turul și job shadowing. Vizită la departamentul agricol - Integrarea elevilor cu nevoi speciale. Exemple de buna practica privind organizarea stagiului practic in colaborarea cu agentul economic
  • Ziua 3 – Joi, 30 Ianuarie
Plecare spre HIAS Sandnessjøen, vizită și job shadowing. HIAS este o industrie cooperantă care oferă instruire și angajare în muncă pentru elevi și adulți cu nevoi speciale. Exemple de buna practica privind organizarea stagiului practic in colaborare cu agentul economic.
  • Ziua 4 - vineri 31 ian
Vizita  scoala Aktivitetshuset. Aktivitetshuset este o instituție care oferă instruire în muncă și angajare elevilor și adulților cu nevoi speciale. Măsuri pentru integrarea elevilor cu dificultăți de auz în clase obișnuite. Prezentarea programului THE BRIDGE

Str. Beethoven, nr.2, Craiova, jud. Dolj, cod: 200218, Romania

Email: office@liceulbeethoven.ro

Tel: 0251 411 451

Tel: 0351 420 112

Fax: 0251 414 884