CSBeethoven

Liceul Tehnologic Special "Beethoven" Craiova

Liceul Tehnologic Special "Beethoven"Craiova este institutie publica de invatamant special pentru elevi cu dizabilitati care scolarizeaza un numar de 186 elevi.

Liceul scolarizeaza elevi cu dizabilitati repartizati pe urmatoarele cicluri si specializari:

1. Liceu teoretic - Specializarea Stiintele naturii
  2. Liceu tehnologic ZI– Domeniul Mecanic, clase pentru nivelul 4 de calificare profesionala
  3. Liceu tehnologic SERAL – Domeniul Mecanic, clase pentru nivelul 4 de calificare profesionala
  4. Scoala profesionala - Domeniul Alimentatie publica si turism
  5. Scoala profesionala - Domeniul Industie textila
  6. Scoala profesionala - Domeniul Mecanic
  7. Scoala postliceala, nivel V, anul I si II, specializarea Pedagog de recuperare În anul școlar 2020-2021 școala are o încadrare de 36 cadre didactice, toate calificate pentru a oferi servicii educaționale elevilor cu dizabilitati.

Tipuri de dizabilităti ale elevilor sunt: de auz, mentale, autism, fie asociate și se lucrează pe baza de programe adaptate sau individualizate. Elevii surzi reprezintă 50 % din totalul elevilor școlii.

Elevii scolii au vârste între 14 si 24 ani și sunt implicati permanent în diverse proiecte și parteneriate locale, nationale si europene, împreună cu o parte din absolvenții școlii, în special cei de la școala postliceală.

Baza materiala a liceului este bine consolidata pentru o educatie de calitate in ceea ce priveste pregatirea teoretica si partial cea practica:

• Un cabinet multimedia, dotat cu sistem de învăţare asistată de calculator (AEL)
  • Doua cabinete de informatica
  • Cabinet de matematica
  • Cabinet de limba si literatura romana
  • Cabinet de chimie – fizica
  • Cabinet de biologie
  • Cabinet de istorie – geografie
  • Biblioteca
  • Cabinet de consiliere si orientare pentru elevi, profesori si parinti
  • Sala de sport
  • Sala de dans
  • Sala de fitness
  • Cabinet de pictura
  • Cabinet de sculptură
  • Cabinet de audiologie
  • Cabinet pentru terapii specifice
  • Ateliere pentru instruirea practică: confecţii produse textile, tricotaje
    • Atelier pentru instruire practică:cofetari-patiseri/bucătari/lucrători hotelieri
    • Atelier pentru handmade
    • Teren de sport
    • Internat cu 200 locuri
    • Bucătărie şi sală de mese
    • Centrală termică proprie

În clădirea din str. Brânduşa sunt cuprinse:

• Ateliere pentru instruirea practică: mecanică, electromecanică
  • Spălătorie.

Atat salile de clasa cat si atelierele sunt dotate cu echipamente corespunzatoare unei pregatiri educationale si profesionale de calitate a elevilor scolii.

Exista cabinete in domeniul terapiilor specifice de recuperare.Consiliul Judetean Dolj ne asigura dotarile dar si cofinantarile in toate proiectele europene implementate. In ultimii 10 ani liceul nostru a dovedit capacitatea de a implementa cu succes proiecte din programul LLP si Erasmus+ si de a le promova. In aceasta perioada scoala  a acumulat o experienta foarte mare in urmatoarele proiecte europene:

• 3 proiecte IVT
  • 7 proiecte ERASMUS+ MOBILITATE VET intre 2014-2021,
  • un proiect Grundtvig Partenrships in 2011;
  • un proiect Erasmus+ 2015, Strategic Partnerships for adult education
  • proiect EEA GRANDTS de mobilitate pentru  profesori VET 2019-2020

TOATE FINANTATE DE COMISIA EUROPEANA

• Proiect ROSE 2018-2022 din bani guvernamentali