Pregatire

Proiect nr. 2020-1-RO01-KA116-078475

Titlu: Integrarea profesionistilor cu dizabilitati

Pregatirea pedagogica a celor 23 de elevi beneficiari ai acestui proiect a fost coordonata de catre prof. Ionut Smarandache. In timpul pregatirii s-au desfasurat activitati privind:

• Informatii referitoare la pedagogia stagiului:

• Descrierea organizatiei de primire O.P AUTO QUALITY SERVICE CENTER LTD

• Modalitati de comunicare, elemente specifice culturii organizationale a institutiei de primire

• Prezentare generala a Programului Erasmus+ : tema,scop si obiective, finantare, destinatia cheltuielilor, valorificarea rezultatelor
  • Prezentare a contractului de finantare a proiectului

• Prezentare a contractului pentru mobilitate

• Prezentarea acordului de formare/programului de lucru

• Prezentarea Mobility Tool si a obligatiilor ce revin participantilor

•  Prezentarea platformei OLS

Pregatirea culturala a celor 23 de elevi beneficiari ai acestui proiect a fost coordonata de catre prof. Filomela Salahoru. In timpul pregatirii s-a urmarit:

• documentarea elevilor privind conditiile geografice din Cipru, precum si notiuni minimale privind istoria acestei tari si economia sa.

• identitatea culturala proprie, obiceiuri si credinte culturale, precum si influenta acestora in interactiunea cu persoanele intalnite la partenerul de primire in timpul stagiului de practica. Elevii au participat activ la pregatire, au pus intrebari si au studiat pe Internet informatii suplimnetare.

• insusirea cunostintelor despre similitudini si diferente culturale în comportamentul si credintele legate de sanatate intre cultura romana si cultura cipriota.dar si despre valori si atitudini în relatiile interpersonale cu societatea locala.

• insusirea cunostintelor despre legislatie europeana din Cipru cu privire la educatie, formare profesionala si tineret, ocuparea fortei de munca, afaceri sociale si egalitate de sanse si drepturile omului. Participarea elevilor a fost activa, fiind deosebiti de interesati despre eventuale locuri de munca in Cipru.

• obiectivele turistice cele mai importante din Paphos

Pregatirea lingvistica a celor 23 de elevi beneficiari ai acestui proiect s-a desfasurat pe platforma OLS. Limba straina selectata este limba engleza. Cei 23 de elevi au primit licente pentru testul initial si licente pentru cursurile de limba. Activitatea s-a derulat atat inainte de plasamant cat si in timpul stagiului de practica. Dupa finalizarea stagiului a avut loc testul final pentru limba engleza