Despre proiect

Scopul proiectului “Eficienti,nu deficienti” propus de Liceul Tehnologic Special “Beethoven”Craiova este de a creste sansele de integrare pentru 24 elevi cu dizabilitati,prin dezvoltarea competentelor practice de la scoala postliceala,profesia Pedagog de recuperare,anul I si II,prin participarea la plasamentul de la centrul asistenta pentru batrani,CASA SERENA din Mileto,Italia in perioada 14.05.2018 – 15.06.2018,150 de ore.

Organizatia de primire este CASA SERENA,fiind in colaborare pentru a 4 oara,ofera celor 24 elevi sanse reale sa fie competitivi la absolvire si astfel sa se angajeze.

Obiective:

-sa dezvolte celor 24 participanti cu dizabilitati:competente practice specifice profesiei,competente lingvistice pentru limba italiana si abilitati de comunicare in echipa de lucru

-dezvoltarea unei personalitati cat mai autonome a celor 24 de participanti cu dizabilitati

Institutia aplicanta Liceul Tehnologic Special “Beethoven”,in calitate de beneficiar s-a ocupat de logistica si desfasurarea in bune conditii a stagiului,prin intermediul unei echipe de gestionare a proiectului din 5 membri,profesionista,echilibrata,cu experienta si expertiza:

Coordonator: prof. Ionut Smarandache

Membrii: